Ziele Angielskie Ziarno 150g Słoik Piątnica

Skład:

Ziele angielskie ziarno

Ilość:

50g

Kraj pochodzenia:

Meksyk

13.80 PLN
Cena w punktach: 138 punkt
Punkty bonusowe: 3 punkty
W magazynie
+

Charakterystyka:

Ziele angielskie – owoce korzennika lekarskiego (drzewa pimentowego), służące jako przyprawa. Znane także pod nazwami: pieprz angielski, pieprz pachnący, piment, pieprz goździkowy, nowe korzenie.

Pierwsze ziarenka ziela angielskiego przywieźli do Europy towarzysze Krzysztofa Kolumba. Angielska nazwa "allspice" oznaczająca przyprawę-wszystko, została ukuta przez Anglików, którzy myśleli, iż jest to połączenie kilku aromatycznych przypraw (cynamonu, gałki muszkatołowej i goździków). Popularność tej przyprawy na Wyspach Brytyjskich sprawiła, iż Polacy nazwali ów owoc zielem angielskim.

Niedojrzałe owoce zrywa się i suszy. Mają czerwono-brunatną barwę, chropowatą powierzchnię, kulisty kształt, smak pieprzu a zapach goździków. Zapach pochodzi od olejku pimentowego, którego głównym składnikiem jest taka sama substancja, jaką zawiera olejek goździkowy - eugenol. W zielu angielskim oprócz olejku znajdują się: żywica, garbniki, cukier, kwas jabłkowy i kwas gallusowy.

Ziele angielskie ze względu na swój korzenny zapach i ostry, lekko palący smak, musi być używana w ilości umiarkowanej.

Opakowanie:

Ziele angielske zapakowana jest w torebki foliowe, zgrzewane z atestem spożywczym oznaczone etykietą z nazwą, składem i datą ważności. Gwarancja zachowania świeżości na dłużej.

Zastosowanie:

Całe ziarna stosuje się do potraw jarzynowych oraz mięsnych, a przyprawione sosy, smażone ryby, sałatki rybne, zupy, ogórki kwaszone mają przyjemny aromat. W postaci sproszkowanej ziele angielskie dodawane jest do kiełbas, wędlin, likierów, dżemów. Przyprawę dodajemy do potraw na początku ich przyrządzania. Ziele nie zawiera konserwantów, jest to w pełni ekologiczny produkt.

Działanie:

  • Niegdyś używane jako dezodorant, w XVIII wieku żołnierze rosyjscy wkładali owoce do butów, by pozbyć się przykrego zapachu.

  • Zawierają olejek eteryczny o właściwościach pobudzających, antyseptycznych i regulujących trawienie, choć przedawkowanie może powodować problemy żołądkowe.

  • ma działanie dietetyczne i wzmaga apetyt

  • rozgrzewające