Cynamon Cejloński Mielony Piątnica

Kraj pochodzenia:
Madagaskar
3.40 PLN
Cena w punktach: 34 punkty
Punkty bonusowe: 1 punkt
765-2
W magazynie
+

Charakterystyka:
Cynamon cejloński to najbardziej wykwintna i szlachetna z odmian cynamonu, która w porównaniu z popularnymi laskami cynamonu zawiera mniej kumaryny i jest nieco inny w smaku. Cynamon ten w zmielonej postaci ma jeszcze bardziej pudrową konsystencję i odrobinę inny kolor od cynamonu zwykłego. Jego cena jest wyższa, ale zalecany jest szczególnie tym, którzy spożywają cynamon w dużych ilościach (z uwagi na niską zawartość kumaryny nie mówi się o skutkach ubocznych jego spożywania w celach zdrowotnych). Jego smak jest wyraźniejszy, pełniejszy, a nawet odrobinę ostrzejszy (brak efektu zwietrzenia, wyczuwalna nutka ostrości.


Zastosowanie:
Cynamon używany jest głównie do przyprawiania potraw słodkich, takich jak: zupy owocowe, kompoty, kisiele, galaretki, kremy, ciasta, twarogi, budynie, napoje mleczne. Jest niezbędnym dodatkiem do słodkich potraw z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki. Do potraw dodawany jest zazwyczaj w końcowej fazie ich przygotowania.
 
Cynamon w lecznictwie: ma właściwości redukujące tkankę tłuszczową, łagodzące przeziębienie, rozgrzewające i łagodzące bóle mięśni. Spożywanie 1/2 łyżeczki cynamonu dziennie obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i poziomu cukru we krwi - polecany w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, wapnia. Olejek cynamonowy działa odprężająco i antyseptycznie.